4 důležité kroky pro výběr vašeho dopravníku

Přemýšlíte o výběru vhodného dopravníku? Plánujete výrobní procesy velkých společností? Účastníte se logistických procesů ve firmě nebo potřebujete pásový dopravník pro domácí využití? Víte jak správně vybírat, nebo potřebujete poradit? Odpověď najdeme společně. Projděte si čtyři důležité body při výběru dopravníku

1) Vyberte vhodný typ: pásový vs. válečkový

Musíte se především zamyslet, jakou část výroby nebo distribuce zastane náš nový dopravník. Jedná se o přepravu sypkých materiálů? Řešíte jednotlivé komponenty, které pokračují k dalšímu zpracování? V distribučních sítích přemýšlíte nad přepravou jednotlivých palet, menších balíků nebo komplexních zakázek? Základní úvahu už máte. Následují konkrétní typy dopravníkových systémů.

Nedílnou součástí výrobních a logistických procesů jsou pásové a válečkové dopravníky. Jaké vlastnosti je nutné při výběru zvážit? Celková konstrukce musí být z odolného materiálu. Upřednostněte lehký dopravník pro snadnou manipulaci. Výhodou je sestavení logistické linky přímo na míru pro konkrétní potřeby výroby nebo distribuce. Výkonný motor je samozřejmostí. Pásové dopravníky jsou osazeny pevnou gumou. Mají vhodné vlastnosti pro stavební, chemický a potravinářský průmysl. Oproti tomu válečkové dopravníky zastanou práci například v distribučních centrech. Dobře zvládnutá intralogistika Vám ušetří čas a náklady. V dřevařském průmyslu se skvěle uplatní válečkový dopravník určený přímo k pile. Zjednoduší se zpracování kulatiny a surového dřeva. Základní představu nyní máte.

2) Umístění motoru na dopravníku

Nejpoužívanější jsou tři varianty uspořádání motoru. Při tažném uspořádání je motor vpředu po směru pohybu pásu. Jedná se o šetrné konstrukční řešení, kdy dochází k menšímu zatížení pásu. Druhou možností je umístění na střed dopravníku. Posledním je tlačné uspořádání, kdy je motor umístěn vzadu po směru jízdy pásu. Zde naopak dochází k větší námaze dopravního pásu. Vše záleží na konstrukčním řešení a úmyslu využití. Výhody, nevýhody a vliv na výkon je vhodné dopředu konzultovat s výrobcem.

3) Jaký je pro dopravník nejvhodnější pohon?

Máte tu ožehavé téma. Porovnání elektromotoru a elektrobubnu. Pro někoho jasná volba, někdo bude váhat a někdo svůj názor třeba přehodnotí. 

Elektromotor disponuje nižší hmotností. Jde o konstrukčně jednodušší řešení pro výrobu, přijatelnou cenovou dostupnost a rychlejší pracovní výkon. Menší nevýhodou přítomnosti elektromotoru je napojení a umístění na konstrukci. Elektrobuben šetří prostor kolem celkové konstrukce. Dva povrchy určují tření mezi pásem a motorem. Povrch máme drážkovaný nebo hladký. Při použití dochází k menšímu kroutícímu momentu. Omezení je v podobě zatížení pásu, nižší rychlost a horší chlazení. Konzultujte přímo s výrobcem Vašeho nového dopravníku

4) Soustředíme se na parametry

Při výběru dopravníku je nutné zohlednit všechny náležitosti. Soustředíte se na vybrané parametry.  V dnešní době lze rozměry upravit přímo potřebám klienta. Promyslete délku a šířku dopravníku. Prostor na přepravu (šířka a délka pásu/válečků). Možnost instalace otočných a zdvihových systémů, nebo napojení externích technologií pro hlubší automatizaci. Projekční činnosti v oblasti dopravníku zaznamenala velký posun, nebojte se využívat jejích možností. Automatizace skladování a rychlejší pracovní procesy nebudou v ohrožení.