Automatizace v logistice je trendem současnosti
Jsme v počáteční fázi logistické revoluce. Pojďme se tedy podívat na současné trendy v automatizaci skladů. Ve výrobních provozech větších průmyslových firem se roboti objevují už řadu let. V logistice ale stále ještě nejsou příliš standardními pomocníky. Tato situace se v Česku začíná radikálně měnit. O koncept Industry 4.0, tj. o přechod na vyšší úroveň průmyslové automatizace, začíná být velký zájem.
Nedostatek pracovních sil
Jedním z důvodů je vzrůstající nedostatek pracovních sil. Dostupnost a kvalifikace nových pracovníků jsou významným problémem i v odvětví logistiky. Tato tendence se podle odborníků bude nadále zhoršovat. Omezujícími faktory jsou i fyzické schopnosti zaměstnanců. Nadměrné hmotnosti vedly k výrazné vlně automatizace ve Skandinávii, Beneluxu, Francii a Německu.
Robotika v oblasti logistiky
Díky rychlému růstu eCommerce dochází ke zvýšenému tlaku i na logistická centra. Jsou nucena zvládnout velké množství malých objednávek, nebo pokrýt přívaly přepravovaného zboží například v souvislosti s různými svátky nebo sezónami. Schopnost automatizovaných technologií pracovat ve vícesměnných provozech a s velkým výkonem “bez únavy” je vedle ekonomické efektivity jedním z hlavních důvodů, proč se robotika stává nepostradatelnou i v oblasti logistiky.
Automatizace umožňuje plánovaný růst podnikání
Nejpokročilejší technologie zavádějí do skladování například velké e-shopy. Investice jsou v řádu stovek milionů korun. „Automatizace umožňuje růst podnikání i při současné nízké nezaměstnanosti a k tomu relokaci lidského kapitálu mimo rutinní činnosti,“ říká odborník na průmyslovou robotizaci analytik poradenské společnosti 108 Agency Dan Šobotník. Odstranění opakujících se úkonů vede ke zlepšení atmosféry na pracovišti a ke snížení míry fluktuace.
Pásové dopravníky a systémy pro automatické třídění
První plně automatizovaný sklad pro celou Evropu otevřel v Ostravě dodavatel reklamního textilu Adler Czech. Firma do nových strojů investovala kolem 80 milionů korun. Na zavádění robotů podnik spolupracuje s experty z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.
V současnosti využívá některou z forem mechanické manipulace se zbožím většina prosperujících podniků. K nejčastějším řešením patří vysokozdvižné vozíky, pásové dopravníky a systémy pro automatické třídění, ukládání a vyzvedávání skladových položek.
Nástup nových technologií nesnižuje zaměstnanost
Logistické centrum Amazon ve Štětíně v Polsku je jedním z nejmodernějších skladů na světě. Místo toho, aby lidé chodili v halách, pracují za ně roboti podobné automatickým vysavačům, které řídí algoritmus. Po přijetí zboží určí, kam by měl být produkt umístěn a při jeho opětovném vyzvednutí vyšle robota na konkrétní regál. Robot je připojen přes wifi a pošle zprávu, kde je umístěn a zároveň je pro obsluhu vidět i na online mapě.
I přes nástup nových technologií však zaměstnanci ze segmentu logistiky nezmizí. „Je mýtem, že automatizace zastavuje růst pracovních míst. Od roku 2012, kdy jsme zapojili desítky tisíc robotů, jsme se po celém světě současně rozrostli o 300 000 zaměstnanců, “říká mluvčí Amazonu Miroslava Remenárová.
Pokud chcete docílit vyšší efektivity, menší chybovosti, ulevit svým zaměstnancům od nezáživných, opakujících se činností, často fyzicky náročných, začněte zvažovat automatizaci vašich činností. Výhledově se jedná nejen o ekonomicky efektivní rozhodnutí, ale možná i o podmínku přežití firmy ve tvrdě konkurenčním světě.