8 základních typů pásových dopravníků a jejich aplikace (1. část)

Moderní průmyslovou automatizaci výroby a procesy skladování si dnes není možné představit bez dopravníků. Dopravníkové systémy jsou plně variabilní a modularní. Do výrobních linek se používají především pásové nebo válečkové dopravníky, které jsou jinými stroji nenahraditelné. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé druhy pásových dopravníků a jejich výhody.

Stavební dopravníky

Pokud potřebujete snadno a rychle přepravovat stavební materiál je pásový dopravník ideálním řešením. Je vyrobený z ocelové konstrukce, aby odolal náročnému prostředí stavby. Důležitá je odlehčená konstrukce pro snadnou manipulaci. Pohon dopravníku zajišťuje elektromotor se šnekovou převodovkou o dostatečném výkonu, aby zvládl i velké zatížení. Jeho délka se může přizpůsobit konkrétním potřebám, ale nejpoužívanější jsou délky od 3 do 8 metrů. Dopravník se na začátku osazuje rozšířenou násypkou pro snadné plnění. Pokud je dopravník používán vodorovně nebo do sklonu 15 stupňů, osazuje se hladkým pásem. Pro stoupání do 30 stupňů se pás osazuje unašeči o velikosti 16 mm. Pro extrémní stoupání, se používají unašeče s výškou až 80 mm. Pás dopravníku tvoří černá guma, která je odolná vůči kamení, cihlám a dalšímu těžkému materiálu. Pod pásem jsou umístěny volnoběžné válečky do tvaru V. Tím se docílí toho, že pás vytvoří korýtko a materiál je unášen středem pásu.

Dopravníky na sypký materiál

Těžbu, dobývání a přepravu nerostných surovin si jen těžko dokážeme představit bez strojů pracujících v automatizovaných provozech s minimálním podílem fyzicky namáhavé lidské práce. Pásové dopravníky se proto používají pro přepravu sypkých materiálů, jako je uhlí, cement nebo železná ruda. Pro maximální efektivitu se osazují pásem s bočním vlnovcem. Provedení mohou být  šikmá, vodorovná nebo lomená. Vstupní část se zpravidla osazuje násypkou, která je navržena a vyrobena na míru přepravovanému materiálu. Výstupní část může být osazena výsypkou nebo nastavitelným skluzovým plechem. Dopravníky pro venkovní využití se osazují obloukovými zákryty. Pro chemický a potravinářský průmysl jsou vyráběny stroje v celonerezovém nebo částečně nerezovém provedení.

Dopravníky na kusový materiál

Pásové dopravníky pro přepravu kusových dílů mají široké uplatnění ve výrobě i při skladování. Příkladem využití je přeprava ocelových výlisků (vysoká teplota, zaolejování, ostré hrany), přeprava pytlů a krabic, přeprava plastových výrobků. Pro potravinářský průmysl se vyrábějí celonerezové pásové dopravníky. Základní provedení pásových dopravníků jsou vodorovná, šikmá nebo lomená. Dopravníky se osazují podle konkrétního využití specifickým typem pásu, tak aby co nejlépe odolal vlastnostem přepravovaného materiálu. Dopravníkové linky jsou konstruovány z několika dopravníků, které doplňují další technologie, jako například balící zařízení, váhy a podobně.

Dopravníky potravinářské

Výroba strojů pro manipulaci v potravinářství má svá specifika. Pásové dopravníky s PVC potravinářským pásem v celonerezovém provedení, je možné použít téměř kdekoliv v potravinářství. Stroje jsou omyvatelné tlakovou vodou. Využívají se například tam, kde je zapotřebí sušení nebo odkapávání vody. Pro provozy s tepelně náročným prostředím, například pekařské pece, lze dodat pásy například s teflonovou úpravou. Dopravníky s modulárním pásem, mají výhodu v tom, že je pás vzdušný. Velkou výhodou modulárních pásů je jejich tvarová přizpůsobivost, která umožňuje výrobu dopravníkových zatáček i v ostrých úhlech.