8 základních typů pásových dopravníků a jejich aplikace (2. část)

V prvním části článku jsme si popsali čtyři základní typy pásových dopravníků, které se používají ve stavebnictví, při těžbě nerostných surovin, přepravě kusového materiálu a v potravinářstvíDnes se podíváme na další druhy transportní pásové dopravy, kombinované se speciálním příslušenstvím jako detektor kovů, váhy, balící linky, vestavby na nákladní auta nebo válečkové dopravníky bez motoru.

Dopravníky s detektory a separátory kovů

Pásové dopravníky s tunelovými detektory kovů nacházejí uplatnění tam, kde je nutné aby ve finálním produktu nezůstala žádná kovová částice. Tunelový detektor kovů je osazen na speciální konstrukci dopravníku, která je přizpůsobena vlastnostem detektoru. V případě, že detektor kovů zaznamená na pásu kovovou součást, zastaví dopravníkový pás. Síla detekce lze nastavit dle typu materiálu. Využití najde v plastikářském a potravinářském průmyslu.

Podobnou problematikou se zabývá magnetická separace, kde přímo dochází k odstraňování kovových nečistot magnetickou cestou. Pásový dopravník je v takovém případě vybaven magnetickou deskou, nebo magnetickým bubnem instalovaným na konci dopravníku.

Dopravníky na uhlí

Lehký, mobilní, pásový dopravník je vhodný pro vestavbu na korbu nákladního auta. Tento dopravník slouží jako ideální pomocník pro dopravce uhlí. Pásové dopravníky na uhlí jsou zpravidla osazovány černým dezénovým pásem, speciálně vyrobeným pro přesun uhlí. Vyznačuje se skvělými vlastnostmi i za extrémních teplotních podmínek a je zárukou pro dlouhodobé bezporuchové užívání.

Automatické páskování a ovinování

Automatické balící a páskovací linky se většinou používají jako koncový prvek na výstupu z paletizační linky. Páskovací nebo balící linka může být umístěna i jako samostatný prvek mezi výrobou a skladem. Páskovací linky automaticky zapáskují paletu bez zásahu člověka a lze je kombinovat s ovinovací linkou. Automatické ovinovací a balící stroje se využívají na konci procesu při finální etapě před expedicí. Ovinovací i páskovací stroje se projektují i do jedné linky.

Válečkové dopravníky

Válečkové dopravníky, válečkové dráhy, válečkové tratě a válečkové zatáčky se vyrábí gravitační nebo s elektropohonem. Využívají se pro přesun plastových beden, palet a drobného zboží. Vše je stavěno na míru, přesně podle specifikací a potřeby zákazníka, kdy je možnost plynulé regulace rychlosti, koncových dorazů, zarážek a bočního vedení.

Paletová přeprava je v dnešní době stěžejním prvkem v logistice a válečkové dopravníky řeší snadnou manipulaci. Systém je vytvořen z několika modulů, tak aby bylo možné sestavit jakoukoliv dopravníkovou linku. Válečkové dopravníky se například používají v distribučních centrech, při přepravě palet, při přepravě hutního materiálu ke zpracování nebo v rámci balících a páskovacích linek.

Dopravníkové systémy se skvěle hodí pro skladovací prostory, jako jsou e-shopy, distribuční centra a  další místa kde je potřeba přepravit velké množství balíků nebo jiného zboží. Dopravníky jsou navrženy tak, aby měli co nejvyšší rychlost a zboží se rychle dopravilo, kam má. Systém lze osadit čtečkami kódů balíků nebo kamerami. Efektivně se tak urychlují procesy ve skladech, e-shopech a v zásilkových službách.

Gravitační válečkové dráhy, resp. spádové dráhy pro manipulaci kusových dílů nebo přepravek ve výrobě jsou ekonomickým řešením drah bez elektropohonu. Speciální gravitační válečkové dopravníky z ložiskových lišt, nebo kladičkových lišt, se používají na speciální aplikace jako přeprava rámů automobilových sedaček atd. Poháněný válečkový dopravník k pile na kov usnadní manipulaci s hutním materiálem. Délka dopravníku se vždy řeší dle nejdelší řezané oceli. Dopravník je ovládaný pomocí ovládacího panelu, kde si obsluha zvolí standardní rychlost nebo mikro posuv.