3 složky dopravníkových technologií budoucnosti

Pásový dopravník je nedílnou součástí výrobního procesu a distribučních kanálů. Svou funkci uplatňuje především v distribuční síti. Světově uznávané logistické a distribuční společnosti využívají pásovou dopravu velmi intenzivně. Pojďme se podívat na tři hlavní typy technologií, které dávají logistice nový rozměr.

Robotizace v pásové přepravě

Robotizace se zrychleně prosazuje v celém světě. Předpovědi analytických týmů poukazují na rostoucí výkon a globalizaci trhu i v odvětví pásové přepravy. V odhadu se jedná o 12,3 miliardy USD do roku 2022, což je v přepočtu okolo 300 miliard korun. Jde o nárůst z 8,2 miliardy USD od roku 2016. Mezi kontinenty s velkou expanzí patří Asie a oblast Tichomoří. Logistika se stává pilířem technologického pokroku. Automatizované logistické provozy mohou využít robotiku pro skládání produktů do přepravních nosičů, detekovat a třídit podle velikosti nebo chybně provedeného balení, dá se nastavit celé spektrum úkonů podle potřebného algoritmu. 

Konec “převodovky”? Přichází technologie bubnového pohonu. 

Modernizace vyžaduje sledování technologických změn. Jednou z nich je bubnový pohon. Pro výrobce pásových a válečkových dopravníků, robotů, robotických systémů a souvisejících technologií se jedná o zásadní pokrok proti klasickému motoru s převodovkou. 

Má mnohonásobně větší účinnost převodu elektrické energie na mechanický pohyb. Mluvíme zde o výkonu větším až o 22 %. Oproti klasické převodovce je významná i celková úspora prostoru. Dochází ke snížení hlučnosti, instalační proces je jednodušší a důležitým faktorem je nenáročná údržba. Díky prostorovému řešení bude bezpečnější celé pracoviště

Bubnové motory mají využití v mnoha odvětvích průmyslu a distribuce. Podívejme se, kde všude se tato technologie využívá? U pásových a válečkových dopravníků jsou bubnové pohony už samozřejmostí. Další využití mají na výrobních linkách, u čistících strojů, otočných stolů a pracovních plošin.  Jedná se o oblasti dopravního strojírenství, potravinářské výroby, automobilového, hutnického a chemického průmyslu.

Technologie válečkového dopravníku

Válečkový dopravník není vybaven klasickým “pásem”. Tvoří řadu dopravníkových válečků jdoucích za sebou. Zásadním rozdílem proti klasickému pásu jsou jeho vysoká variabilita a ovládací prvky. Pro nasazení do provozu mají válečkové dopravníky dvě hlavní výhody. Vysokou modularitu a snadnou polohovatelnost. Válečkové dopravníky jsou oblíbené především na lokálních pracovištích a nebo naopak jako součást rozsáhlejších logistických systémů. Charakteristická je pro ně efektivnost, nízké náklady a univerzální použitelnost. 

Kam směřují dopravníky a inteligentní logistický software?

Do světa dopravníků přichází v kombinaci se softwarem a robotizací velká spousta novinek. Počínaje klasickým programováním jednoduchých dopravních linek, přes aplikace ovládané například za pomoci mobilů, až po složitější softwarovou automaticky nastavenou přepravu. Naprogramovat přepravník v závislosti na aktuální potřeby je už samozřejmostí. Už můžeme mluvit doslova o základní inteligenci logistických komplexů. Pásový dopravník stojí za rozvojem průmyslu a stále patří k nejdůležitějším prvkům výrobních a přepravních procesů. Jeho vývoj postupuje mílovými kroky, a kam až tato technologie může dojít, to nám ukáže čas. Trendy se ubírají směrem k autonomním systémům, postupné zvládání i náročnějších a komplexnějších úkonů, a současně i vyšším nárokům na kvalifikaci obsluhy a údržby, která bude i v následujících letech nezbytná. Prozatím můžeme sledovat novinky od výrobců a vývojových týmů.